PITTSBURGH, PA

Parish activities planned for Easter triduum

The following list of Holy Week triduum and Easter Sunday Masses was submitted by parishes to the Pittsburgh Catholic. Listing is by vicariate region, then alphabetically by location of grouping.

Abbreviations: HT, Holy Thursday; GF, Good Friday; HS, Holy Saturday; ES, Easter Sunday.

VICARIATE 1

 

ALLISON PARK/GLENSHAW

St. Mary of the Assumption, Glenshaw; St. Ursula, Allison Park

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. at St. Mary and St. Ursula; adoration until midnight at both churches; GF: live cross walk, noon from Epworth Church, 1300 Burchfield Road in Allison Park to St. Mary; private prayer time, noon St. Ursula; Stations of the Cross, noon and 6 p.m. St. Mary (reconciliation follows 6 p.m. Stations); Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Mary, 2 p.m. St. Ursula; HS: blessing of Easter food baskets, noon at both churches; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Mary; ES: Masses, 7:15 a.m. St. Ursula, 9 a.m. at both churches, 11 a.m. St. Mary, 11:30 a.m. St. Ursula, 1 p.m. St. Mary.

 

BELLEVUE/EMSWORTH/FRANKLIN PARK

Assumption, Bellevue; St. John Neumann, Franklin Park; Sacred Heart, Emsworth

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m., Assumption, St. John, Sacred Heart; adoration until 11 p.m. Assumption; GF: Passion liturgy, 1:30 p.m. Assumption and St. John; HS: blessing of Easter food baskets, 11 a.m. St. John, noon Assumption; Easter Vigil, 7:30 p.m. Assumption, 8:30 p.m. St. John; ES: Masses, 7:30 a.m. St. John, 9 a.m. Assumption, 9:30 a.m. St. John, 10:30 a.m. Sacred Heart, 11 a.m. Assumption, 11:30 a.m. St. John. 

 

BLOOMFIELD/GARFIELD/LAWRENCEVILLE/POLISH HILL

Immaculate Heart of Mary, Polish Hill; St. Maria Goretti (Immaculate Conception Church, Bloomfield; St. Lawrence O'Toole Church, Garfield); Our Lady of the Angels, Lawrenceville

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. Immaculate Heart of Mary; adoration until 11 p.m. at Our Lady of the Angels, until midnight at Immaculate Heart of Mary and St. Maria Goretti; GF: Stations of the Cross, 1 p.m. Immaculate Conception; Passion liturgy, 2 p.m. Immaculate Conception; Tenebrae service, 8 p.m., Our Lady of the Angels; HS: blessing of Easter food baskets, noon Our Lady of the Angels, 1 p.m. Immaculate Conception, 2 p.m. Immaculate Heart of Mary; Easter Vigil, 8:30 p.m. Our Lady of the Angels; ES: Masses, 8 a.m. Immaculate Heart of Mary, 9:30 a.m. Our Lady of the Angels; 10 a.m. St. Lawrence, 11 a.m. Immaculate Heart of Mary, 11:30 a.m. Immaculate Conception.

 

BRENTWOOD/HAYS/SOUTH PITTSBURGH

St. Sylvester, Brentwood; Holy Apostles (St. Albert the Great Church, Baldwin;

St. Basil Church, Carrick; St. Wendelin Church, Carrick); Holy Angels, Hays

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. Holy Angels, St. Sylvester and St. Wendelin; GF: Passion liturgy, noon St. Basil, 1 p.m. St. Sylvester, 2 p.m. Holy Angels; HS: blessing of Easter food baskets, 11 a.m. St. Albert, noon Holy Angels and St. Sylvester; Easter Vigil, 8 p.m. St. Albert and Holy Angels; ES: Masses, 7 a.m. Holy Angels, 8 a.m. St. Sylvester and St. Wendelin, 9 a.m. St. Basil, 9:30 a.m. Holy Angels, 10 a.m. St. Sylvester, 10:30 a.m. St. Basil.

 

CITY CENTER/HILLDISTRICT/STRIP DISTRICT

St. Benedict the Moor, Hill District; Epiphany, Uptown; St. Mary of Mercy, Downtown; St. Patrick-St. Stanislaus Kostka (St. Patrick and St. Stanislaus churches), Strip District

HT: Mass of the Lord's Supper, 5:30 p.m. Epiphany and St. Mary, 7 p.m. St. Benedict and St. Stanislaus; all churches, including St. Patrick, open for adoration until 11 p.m.; GF: Passion liturgy, noon Epiphany and St. Mary of Mercy, 3 p.m. St. Benedict the Moor and St. Stanislaus, with Stations of the Cross beginning 30 minutes prior to Passion liturgies; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Stanislaus; Easter vigil, 8:30 p.m. Epiphany, St. Benedict, St. Mary and St. Stanislaus; ES: Masses, 9 a.m. Epiphany and St. Stanislaus, 10 a.m. St. Benedict, 11 a.m. St. Stanislaus, noon St. Mary of Mercy. 

 

EAST END/POINT BREEZE/WILKINSBURG

St. Bede, Point Breeze; St. Charles Lwanga (Mother of Good Counsel Church),

East End; St. James, Wilkinsburg

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Bede and St. James; adoration, 7-10 p.m. at St. Bede and St. James; GF: Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Bede and St. James; Stations of the Cross, 7 p.m. Mother of Good Counsel; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Bede; Easter Vigil, 8 p.m. St. Bede; ES: Masses, 8 a.m. St. Bede, 9 a.m. Mother of Good Counsel, 10 a.m. St. James, 11 a.m. St. Bede.

 

ETNA/GLENSHAW/MILLVALE

All Saints, Etna; St. Bonaventure, Glenshaw; Holy Spirit, Millvale; St. Nicholas, Millvale

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. All Saints, St. Bonaventure and Holy Spirit; adoration from 8:30-11:30 p.m. at all churches; GF: Passion liturgy, 1 p.m. St. Nicholas, 2 p.m. St. Bonaventure, 3 p.m. All Saints; Stations of the Cross, 7 p.m. St. Bonaventure; Tenebrae service, 7:30 p.m. Holy Spirit; HS:blessing of Easter food baskets, noon St. Nicholas, 12:30 p.m. All Saints, 1 p.m. Holy Spirit, 1:30 p.m. St. Bonaventure; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Bonaventure: ES: Masses, 7:30 a.m. St. Bonaventure, 8:30 a.m. St. Nicholas, 9 a.m. All Saints, 10 a.m. St. Bonaventure (second Mass starts at 10:05 a.m.), 11 a.m. Holy Spirit, 11:30 a.m. All Saints, 12:30 p.m. St. Bonaventure.

 

GREENFIELD/HAZELWOOD/OAKLAND

St. Paul Cathedral, Oakland; St. Regis, Oakland; St. Rosalia, Greenfield;

St. Stephen, Hazelwood

HT: Chrism Mass, 10 a.m. St. Paul Cathedral with Bishop David Zubik; Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Paul Cathedral with Bishop Zubik, 7:30 p.m. St. Rosalia; adoration from 8:30-10:30 p.m. at all churches; GF: Seven Last Words with clergy team, noon St. Paul Cathedral; Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Paul Cathedral with Bishop Zubik, 3 p.m. St. Stephen; confessions 3:30-5 p.m. St. Paul Cathedral; ecumenical Tenebrae service, 7 p.m. St. Paul Cathedral with Bishop Zubik; Stations of the Cross, 7 p.m. St. Regis; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Paul Cathedral with Bishop Zubik; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Paul Cathedral with Bishop Zubik; ES: Masses, 6:30 a.m. St. Paul Cathedral, 9:30 a.m. St. Stephen, 11 a.m. St. Rosalia, 11 a.m. bilingual Mass in English and Spanish at St. Regis, noon St. Paul Cathedral, 6 p.m. St. Paul Cathedral.

 

MORNINGSIDE/SHADYSIDE/STANTON HEIGHTS

St. Raphael, Morningside; Sacred Heart, Shadyside

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Raphael and Sacred Heart; adoration until midnight at all churches; GF: devotions, noon St. Raphael; Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Raphael and Sacred Heart; Tenebrae service, 7:30 p.m. Sacred Heart; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Raphael; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Raphael and Sacred Heart; ES: Masses, 9 and 11 a.m. St. Raphael, 9 and 11:30 a.m. Sacred Heart.

 

MOUNT WASHINGTON/SOUTH SIDE

St. Mary of the Mount, Mount Washington; Prince of Peace (St. Adalbert and St. Peter churches), South Side

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Peter (interpreted for deaf community); adoration, 6-10 p.m. St. Peter, 6 p.m.-midnight St. Mary; GF: Stations of the Cross, noon St. Adalbert; Passion liturgy, 1 p.m. St. Adalbert (interpreted for deaf community); Tenebrae service, 6:30 p.m. St. Adalbert, 7 p.m. St. Mary (interpreted for deaf community); HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Mary (interpreted for deaf community), noon St. Adalbert; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Mary (interpreted for deaf community); ES:Masses, 9 a.m. St. Adalbert, 11 a.m. St. Peter, 7:30 and 9:30 a.m. St. Mary, 11:30 a.m. St. Mary (interpreted for deaf community).

 

NORTH SIDE 1

St. Aloysius, Reserve Township; St. Anthony Chapel, Troy Hill; St. Cyril, Brighton Heights; Holy Wisdom (St. Boniface Church), North Side; Most Holy Name of Jesus, Troy Hill; St. Peter (St. Peter Church), North Side; Risen Lord, Marshall/Shadeland

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Aloysius and Risen Lord; adoration, until midnight at St. Aloysius, St. Cyril, St. Boniface, Most Holy Name, St. Peter, Risen Lord; GF: Stations of the Cross, 11:30 a.m. Risen Lord, noon, St. Aloysius and St. Anthony Chapel; Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Peter; Tenebrae service, 7 p.m. St. Anthony Chapel; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Peter, 1 p.m. St. Aloysius and Most Holy Name; Easter Vigil, 7 p.m. St. Boniface: ES: Masses, 8:30 a.m. St. Cyril, 9 a.m. Most Holy Name; 9:30 a.m. St. Boniface, 10 a.m. St. Aloysius and Risen Lord, 10:30 a.m. St. Peter, 11 a.m. St. Cyril, 11:30 a.m. St. Anthony Chapel, 2:30 p.m. St. Boniface for Vietnamese community.

 

NORTH SIDE 2

St. John XXIII Quasi Parish, North Side

All listed are at St. Boniface Church. HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. high Mass, followed by procession with Blessed Sacrament, with adoration until midnight; GF: noon Stations of the Cross; Passion liturgy, 1 p.m.; Mass of the presanctified, 1:30 p.m.; Easter Vigil, to be announced; ES: Masses, 8 a.m. low Mass, 11 a.m. high Mass.

 

OBSERVATORY HILL/PERRYSVILLE/ROSS TOWNSHIP/WEST VIEW

St. Athanasius, West View; Incarnation of the Lord, Observatory Hill; St. Sebastian, Ross Township; St. Teresa of Avila, Perryville

HT: Morning prayer, 8 a.m. St. Athanasius; Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Athanasius and St. Sebastian; night prayer until midnight at St. Athanasius, St. Sebastian and St. Teresa; GF: morning prayer, 8 a.m. St. Athanasius; Stations of the Cross, noon Incarnation of the Lord and St. Sebastian; Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Athanasius, St. Sebastian and St. Teresa; Tenebrae service, 7 p.m. St. Teresa; HS: morning prayer, 8 a.m. St. Athanasius; blessing of Easter food baskets, 11 a.m. at all in grouping; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Teresa; ES: Masses, 7 a.m. St. Athanasius, 8 a.m. St. Sebastian and St. Teresa, 9 a.m. St. Athanasius and Incarnation of the Lord, 10 a.m. St. Sebastian, 11 a.m. St. Teresa of Avila, noon St. Athanasius and St. Sebastian.

 

VICARIATE 2

BETHEL PARK/UPPER ST. CLAIR

St. John Capistran, Upper St. Clair; St. Thomas More, Bethel Park

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. John; GF: Passion liturgy, 1 p.m. St. Thomas, 1:30 p.m. St. John; HS: Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Thomas; ES: Masses, 8 a.m. St. Thomas, 9 a.m. St. John, 9:30 a.m. St. Thomas More Church and Family Life Center, 11 a.m. St. John, 11:30 a.m. St. Thomas, 12:30 p.m. St. John.

 

BRADDOCK/FOREST HILLS/SWISSVALE

Good Shepherd (Good Shepherd Church, Braddock, and Sacred Heart Church,

Braddock Hills); Madonna del Castello, Swissvale; St. Maurice, Forest Hills;

Word of God, Swissvale

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Maurice and Word of God; adoration, 8:30-11 p.m. Sacred Heart, 8:30-10 p.m. Madonna, following 7 p.m. Mass until 11:30 p.m. St. Maurice, following 7 p.m. Mass until 11 p.m. Word of God; GF: Stations of the Cross, 12:30 p.m. Word of God; Passion liturgy, 1 p.m. Word of God, 2 p.m. Good Shepherd; Tenebrae service, 7 p.m. St. Maurice; HS: blessing of Easter food baskets, 11:30 a.m. Madonna, noon Sacred Heart; sacrament of reconciliation, noon Madonna; Easter Vigil, 7 p.m. Word of God; ES: Masses, 8 a.m. Good Shepherd, 9 a.m. Word of God, 10:30 a.m. St. Maurice, 11 a.m. Madonna, 11:30 a.m. Sacred Heart.

 

BRIDGEVILLE/CECIL

St. Barbara, Bridgeville; Holy Child, Bridgeville; St. Mary, Cecil

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. Holy Child; adoration at churches until 11 p.m.; GF: Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Mary; Tenebrae service, 8:30 p.m. Holy Child; HS: blessing of Easter food baskets, 11 a.m. St. Barbara; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Barbara; ES: Masses, 8 a.m. Holy Child, 9:30 a.m. St. Barbara, 10:30 a.m. St. Mary, 11 a.m. Holy Child.

 

CARNEGIE/GREEN TREE/SCOTT TOWNSHIP

St. Elizabeth Ann Seton, Carnegie; St. Margaret of Scotland, Green Tree;

SS. Simon and Jude, Scott Township

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. SS. Simon and Jude; adoration at all churches until 11 p.m.; GF:Stations of the Cross, noon SS. Simon and Jude, 6:30 p.m. St. Margaret; Passion liturgy, 2 p.m. St. Elizabeth Ann Seton; Tenebrae service, 8 p.m. St. Elizabeth Ann Seton; HS: blessing of Easter food baskets, 10 a.m. SS. Simon and Jude, noon St. Elizabeth Ann Seton and St. Margaret; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Margaret; ES: Masses, 7:30 a.m. SS. Simon and Jude, 8 a.m. St. Margaret, 8:30 a.m. St. Elizabeth Ann Seton, 9:30 a.m. SS. Simon and Jude, 10 a.m. St. Margaret, 10:30 a.m. St. Elizabeth Ann Seton, 11:30 a.m. SS. Simon and Jude, noon St. Margaret.

 

CASTLE SHANNON/MOUNT LEBANON

St. Anne, Castle Shannon; St. Winifred, Mount Lebanon

HT: Mass of the Lord's Supper, 4 p.m. St. Winifred, 6:30 p.m. St. Anne; adoration at all churches until midnight; GF: Passion liturgy, 1 p.m. St. Anne, 3 p.m. St. Winifred; Stations of the Cross, 6:30 p.m. St. Anne; HS: blessing of Easter food baskets, 10 a.m. St. Winifred, noon St. Anne; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Anne; ES: Masses, 8 a.m. St. Anne, 9 a.m. St. Winifred, 10 a.m. St. Anne, 11 a.m. St. Winifred, noon St. Anne.

 

CHURCHILL/TURTLE CREEK/WILMERDING

St. Colman, Turtle Creek; St. John Fisher, Churchill; St. Jude, Wilmerding

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Colman; adoration, 8 p.m.-midnight St. Colman, 8-11 p.m. St. Jude and St. John; GF: Stations of the Cross, 11:30 a.m. St. Jude; Passion liturgy, noon St. Jude, 2 p.m. St. John; Tenebrae service, 7 p.m. St. Colman; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Colman; Easter Vigil, 9 p.m. St. John; ES: Masses, 9 a.m. St. Jude, 10 a.m. St. Colman, 11:30 a.m. St. John, 12:15 p.m. St. Colman.

 

CLAIRTON/JEFFERSON HILLS/PLEASANT HILLS/WEST MIFFLIN

St. Clare of Assisi, Clairton; St. Elizabeth of Hungary, Pleasant Hills; Holy Spirit, West Mifflin; St. Thomas A Becket,Jefferson Hills

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Thomas; adoration, until 11 p.m. at St. Thomas; GF: Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Elizabeth and Holy Spirit, 2 p.m. St. Clare and St. Thomas; Stations of the Cross, 7 p.m. St. Clare and Holy Spirit, 7 p.m. followed by veneration of the cross St. Thomas; Tenebrae service, followed by veneration of the cross, 7 p.m. St. Elizabeth; HS: blessing of Easter food baskets, 11 a.m. St. Thomas, noon St. Clare, St. Elizabeth and Holy Spirit; Easter Vigil, 8 p.m. St. Elizabeth; ES: Masses, 7:30 a.m. St. Elizabeth, 8 a.m. St. Thomas, 8:30 a.m. Holy Spirit, 9 a.m. St. Clare, 9:30 a.m. St. Elizabeth, 10 a.m. St. Thomas, 10:30 a.m. Holy Spirit, 11 a.m. Clare, 11:30 a.m. St. Elizabeth, noon St. Thomas.

 

DORMONT/MOUNT LEBANON/SCOTT TOWNSHIP

St. Bernard, Mount Lebanon; Our Lady of Grace, Scott Township;

HT: Mass of the Lord's Supper, 4 p.m. Our Lady of Grace, 7 p.m. St. Bernard; GF: Stations of the Cross, noon St. Bernard, 1 p.m. Our Lady of Grace; Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Bernard, 2 p.m. Our Lady of Grace; Tenebrae service, 7:30 p.m. Our Lady of Grace; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Bernard; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Bernard; ES: Masses, 7 a.m. St. Bernard, 8 a.m. Our Lady of Grace, 9 a.m. St. Bernard Church and Clairvaux Hall, 9:30 a.m. Our Lady of Grace, 11 a.m. Our Lady of Grace, St. Bernard Church and Clairvaux Hall.

 

DUQUESNE/WEST MIFFLIN

St. Agnes, West Mifflin; Christ, Light of the World (Holy Name and St. Hedwig churches), Duquesne; Holy Trinity, West Mifflin; St. Joseph, Duquesne

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Agnes, 7 p.m. Holy Name with outdoor procession; adoration, until 10 p.m. St. Hedwig, until 11 p.m. St. Agnes; GF: Passion liturgy, 12:30 p.m. Holy Name, 2:30 p.m. Holy Trinity; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Agnes; Easter Vigil, 5:30 p.m. Holy Name; ES:Masses, 8:30 a.m. St. Joseph, 10 a.m. St. Agnes, 11:30 a.m. Holy Trinity.

 

ELIZABETH/GLASSPORT/SOUTH ALLEGHENY

St. Mark (St. Eugene Church), Liberty Borough; St. Michael, Elizabeth; Queen of the Rosary, Glassport

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Eugene; adoration, 8:30-10 p.m. at all churches; GF: Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Michael, 2 p.m. Queen of Rosary; Tenebrae service, 7 p.m. St. Eugene; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Eugene and St. Michael, 2 p.m. Queen of Rosary; Easter Vigil, 7:30 p.m. St. Michael; ES: Masses, 9 a.m. St. Eugene, 9:30 a.m. St. Michael, 11 a.m. Queen of Rosary, noon St. Michael. 

 

FINLEYVILLE/JEFFERSON HILLS/PETERS TOWNSHIP

St. Benedict the Abbot, Peters Township; St. Francis of Assisi, Finleyville; St. Isaac Jogues, Jefferson Hills

HT: Mass of the Lord's Supper, 6:30 p.m. St. Francis, 7 p.m. St. Benedict; adoration, 7:30-11 p.m. St. Benedict, 8-11 p.m. St. Francis; GF: Passion liturgy, 1:30 p.m. at all churches; Tenebrae service, 7 p.m. St. Francis; HS: blessing of Easter food baskets, 1 p.m. St. Francis, 3 p.m. St. Benedict; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Benedict; ES: Masses, 7:30 a.m. St. Benedict, 8 a.m. St. Francis, 9:30 a.m. St. Benedict and St. Isaac Jogues, 11 a.m. St. Francis, 11:30 a.m. St. Benedict.

 

HOMESTEAD/MUNHALL/WEST MIFFLIN/WHITAKER

St. Maximilian Kolbe, Homestead; Resurrection, West Mifflin; St. Rita, Whitaker; St. Therese of Lisieux, Munhall

HT: Mass of the Lord's Supper, 6:30 p.m. St. Therese; adoration until 10 p.m. at all churches; GF: Living Stations of the Cross, 11:30 a.m. St. Therese; Passion liturgy, 1 p.m. Resurrection; Stations of the Cross, 7 p.m. St. Maximilian; HS: blessing of Easter food baskets, 11 a.m. Resurrection, 11:30 a.m. St. Rita, noon St. Therese, 12:30 p.m. St. Maximilian; Easter Vigil, 7 p.m. St. Maximilian, followed by free dinner to welcome new converts, all are welcome; ES: Masses, 7:30 a.m. St. Therese, 8 a.m. St. Rita, 9 a.m. Resurrection, 9:30 a.m. St. Therese, 10:30 a.m. St. Maximilian, 11 a.m. St. Therese, 11:45 a.m. St. Rita.

 

McKEESPORT/NORTH VERSAILLES/WHITE OAK

St. Angela Merici, White Oak; Corpus Christi, McKeesport; St. Patrick, McKeesport/Versailles; St. Robert Bellarmine, East McKeesport

HT: Mass of the Lord's Supper, 6:30 p.m. Corpus Christi, 7 p.m. St. Robert; adoration 8:30-11 p.m. at all churches; GF: Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Patrick, 2 p.m. St. Angela; Tenebrae service, 7 p.m. St. Robert; HS: blessing of Easter food baskets, noon Corpus Christi, 2 p.m. St. Angela; Easter Vigil, 7 p.m. St. Angela; ES: Masses, 8 a.m. St. Patrick, 8:30 a.m. Corpus Christi, 9:30 a.m. St. Robert, 10:30 a.m. Corpus Christi, 11 a.m. St. Angela.

 

SOUTH PARK/UPPER ST. CLAIR

St. Joan of Arc, South Park; St. Louise de Marillac,Upper St. Clair

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Joan and St. Louise; adoration until midnight at both churches; GF: Stations of the Cross, noon and 7 p.m. St. Louise; Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Joan and St. Louise; HS: blessing of Easter food baskets, 11 a.m. St. Louise, 1 p.m. St. Joan; Easter Vigil, 8:30 a.m. St.  Louise; ES: Masses, 7 a.m. St. Joan, 8 a.m. St. Louise, 10 a.m. St. Louise Church and gym, 11 a.m. St. Joan, noon St. Louise Church and gym.

VICARIATE 3

 

ALEPPO/SEWICKLEY

St. James, Sewickley; St. Mary, Aleppo Township

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. James and St. Mary; adoration, until 11 p.m. St. James, until midnight at St. Mary; GF: Passion liturgy, 1 p.m. St. Mary, 1:30 p.m. St. James; Stations of the Cross, 4 p.m. St. James; HS: blessing of Easter food baskets, 10 a.m. St. Mary, noon St. James; Easter Vigil, 8 p.m. St. James and St. Mary; ES: Masses, 8 a.m. St. James, 9:30 a.m. St. Mary, 11 a.m. St. James.

 

ALIQUIPPA/CENTER/HOPEWELL/MONACA

St. Frances Cabrini, Center Township; St. John the Baptist, Monaca; Our Lady of Fatima, Hopewell Township; St. Titus, Aliquippa

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Frances and St. Titus; GF: Passion liturgy, 12:30 p.m. St. John, 2 p.m. St. Frances (with service for children in hall), 4 p.m. St. Titus, 7 p.m. Our Lady of Fatima; Stations of the Cross, 7 p.m. St. Titus; Tenebrae service, 7 p.m. St. Frances (with combined choirs of St. Frances and Our Lady of Fatima); HS: blessing of Easter food baskets, 11 a.m. St. John and St. Titus, noon Our Lady of Fatima and St. Frances; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. John and Our Lady of Fatima; ES: Masses, 8 a.m. St. John, 8:30 a.m. Our Lady of Fatima, 9 a.m. St. Frances, 10 a.m. St. Titus, 10:30 a.m. St. John, 11 a.m. Our Lady of Fatima, 11:30 a.m. St. Frances.

 

AMBRIDGE/BADEN/CONWAY/FRANKLIN PARK

Good Samaritan, Ambridge; St. John the Baptist, Baden; SS. John and Paul, Franklin Park/Marshall Township; Our Lady of Peace, Conway

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. Good Samaritan and SS. John and Paul, 7 p.m. Maronite Catholic mission at Our Lady of Peace; adoration, until 11 p.m. Good Samaritan, SS. John and Paul and Our Lady of Peace: GF: Passion liturgy, 1 p.m. Our Lady of Peace and SS. John and Paul; Stations of the Cross, 6:30 p.m. St. John and Good Samaritan; Tenebrae service, 7:30 p.m. SS. John and Paul, 8 p.m. Our Lady of Peace; HS: blessing of Easter food baskets, noon Good Samaritan, Our Lady of Peace and grotto at SS. John and Paul; Easter Vigil, 8:30 p.m. SS. John and Paul and St. John the Baptist; ES: Masses, 7:30 a.m. SS. John and Paul, 8 a.m. Good Samaritan and St. John, 9 a.m. SS. John and Paul and Our Lady of Peace, 10 a.m. St. John, 10:30 a.m. Our Lady of Peace, 11 a.m. SS. John and Paul and Good Samaritan.

AVELLA/BURGETTSTOWN/FORT CHERRY/WEST ALLEGHENY

St. Alphonsus, McDonald; St. Ann, Bulger; St. Columbkille, Imperial; St. Michael, Avella; Our Lady of Lourdes, Burgettstown; St. Patrick, Oakdale

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Alphonsus, St. Ann, St. Michael, St. Patrick; adoration until 11 p.m. at all churches; GF: Passion liturgy, 2 p.m. St. Alphonsus, St. Ann, St. Columbkille, St. Michael, Our Lady of Lourdes and St. Patrick; HS: blessing of Easter food baskets, 11 a.m. St. Columbkille and Our Lady of Lourdes; Easter Vigil, 7:30 p.m. Our Lady of Lourdes, 8:30 p.m. St. Columbkille; ES: Masses, 8 a.m. St. Columbkille, 8:30 a.m. St. Alphonsus, 9 a.m. St. Ann and Our Lady of Lourdes, 10:30 a.m. St. Patrick, 11 a.m. St. Columbkille and St. Michael.

 

BEAVER/FREEDOM/NEW BRIGHTON/ROCHESTER

St. Cecilia, Rochester; St. Felix, Freedom; Holy Family, New Brighton; SS. Peter and Paul, Beaver

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. SS. Peter and Paul; adoration until midnight at all churches; GF:Passion liturgy, noon St. Cecilia, 1:30 p.m. Holy Family, 3 p.m. St. Felix; Stations of the Cross, 7 p.m. SS. Peter and Paul; HS: Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Cecilia and SS. Peter and Paul; ES: Masses, 7:30 a.m. St. Cecilia and SS. Peter and Paul, 8 a.m. St. Felix, 9 a.m. Holy Family, 9:15 a.m. St. Cecilia, 10 a.m. SS. Peter and Paul, 11 a.m. Holy Family and St. Felix, noon SS. Peter and Paul.

 

BEAVER FALLS/CHIPPEWA/DARLINGTON/MIDLAND

St. Monica, Chippewa Township; St. Blaise, Midland

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Monica and St. Blaise; adoration until 11 p.m. at both churches; GF: Passion liturgy, noon St. Monica, 3 p.m. St. Blaise; Living Stations of the Cross, 3 and 7 p.m. St. Monica; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Monica and St. Blaise; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Blaise and St. Monica; ES: Masses, 7:30 and 9 a.m. St. Monica, 9:30 a.m. St. Blaise, 10:45 a.m. and 12:30 p.m. St. Monica.

 

CANONSBURG/MEADOW LANDS/MUSE

Holy Rosary, Muse; Our Lady of the Miraculous Medal, Meadow Lands; St. Patrick, Canonsburg

HT: Mass of the Lord's Supper, 6 p.m. Holy Rosary, 6:30 p.m. St. Patrick, 7 p.m. Our Lady; adoration until midnight at all churches; GF: Passion liturgy, 1:30 p.m. Holy Rosary and St. Patrick, 2 p.m. Our Lady; Stations of the Cross, 6:30 p.m. Our Lady; Tenebrae service, 7 p.m. Holy Rosary and St. Patrick; HS:blessing of Easter food baskets, noon, Holy Rosary and Our Lady, 2 p.m. St. Patrick; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Patrick; ES: Masses, 7:30 a.m. St. Patrick, 8 a.m. Our Lady, 9 a.m. Holy Rosary, 10:30 a.m. St. Patrick, 11 a.m. Our Lady, 12:15 p.m. Holy Rosary, 2:30 p.m. Mass in Spanish at Our Lady of the Miraculous Medal.

 

CHARLEROI/DONORA/MONONGAHELA

St. Damien of Molokai, Monongahela; Our Lady of the Valley, Donora; Mary, Mother of the Church, Charleroi

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Damien; 7-11 p.m. Mary, Mother of the Church and Our Lady, 8:30-11 p.m. St. Damien; GF: outdoor Stations of the Cross, noon in Monongahela; Passion liturgy, 2 p.m. Our Lady; Tenebrae service, 7:30 p.m. Mary, Mother of the Church; HS: blessing of Easter food baskets, noon at all churches; Easter Vigil, 8:30 p.m. Mary, Mother of the Church; ES: Masses, 8:30 a.m. Mary, Mother of the Church, 10 a.m. Our Lady, 11:30 a.m. St. Damien.

 

CORAOPOLIS/CRESCENT/MOON

St. Catherine of Siena, Crescent; St. Joseph, Coraopolis; St. Margaret Mary, Moon

HT: Mass of the Lord's Supper, 6:30 p.m. St. Catherine and St. Joseph, 7 p.m. St. Margaret Mary; adoration, 7-10 p.m. St. Joseph, 7:30 p.m.-midnight St. Catherine, 8 p.m.-midnight St. Margaret Mary; GF: Passion liturgy, 1:30 p.m. at all parishes; Stations of the Cross, 7 p.m. St. Margaret Mary; Tenebrae service, 7 p.m. St. Joseph; HS: blessing of Easter food baskets, 10 a.m. St. Margaret Mary, 11 a.m. St. Catherine, noon St. Joseph; Easter Vigil, 7 p.m. St. Joseph, 8 p.m. St. Catherine, 8:30 p.m. St. Margaret Mary; ES: Masses, 7 a.m. St. Catherine, 8 a.m. St. Joseph, 9:30 a.m. St. Margaret Mary.

 

CRAFTON

St. Philip (St. Philip Church, Crafton, and Ascension Church, Ingram)

All at St. Philip unless otherwise indicated. HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. with adoration until 11 p.m.; GF: outdoor Stations of the Cross, noon; Passion liturgy, 2 p.m.; HS: blessing of Easter food baskets, noon; Easter Vigil, 8 p.m.; ES: Masses, 7 a.m., 9 and 11 a.m., and 8:30 and 10:30 a.m. Ascension.

 

GREENE COUNTY

St. Ann, Waynesburg; St. Hugh, Carmichaels; St. Ignatius of Antioch, Bobtown; Our Lady of Consolation, Nemacolin; St. Thomas (St. Marcellus Church, Jefferson, and St. Thomas Church, Clarksville)

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Ann, with adoration until midnight; GF: Passion liturgy, 1 p.m. St. Hugh and St. Marcellus, 7 p.m. St. Ignatius; Stations of the Cross, 6 p.m. St. Hugh; HS: blessing of Easter food baskets, 10 a.m. St. Ignatius, 11 a.m. St. Marcellus, noon St. Hugh, 1 p.m. St. Ann, 1 p.m. Easter egg hunt St. Hugh; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Hugh; ES: Masses, 8 a.m. St. Hugh, 8:30 a.m. St. Ann, 10 a.m. St. Hugh, 10:30 a.m. St. Marcellus, 11:15 a.m. St. Ann, noon St. Ignatius. 

 

KENNEDY/McKEES ROCKS/ROBINSON

Holy Trinity, Robinson Township; St. Malachy, Kennedy Township; St. John of God (St. Mary Church), McKees Rocks

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Malachy; adoration until 11 p.m. at all churches; GF: Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Mary; Stations of the Cross, 7 p.m. St. Malachy; Tenebrae service, 8 p.m. Holy Trinity; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Malachy; Easter Vigil, 8:30 p.m. Holy Trinity; ES: Masses, 8 a.m. Holy Trinity and St. Malachy, 9:45 a.m. St. Mary, 10 a.m. Holy Trinity, 11 a.m., St. Malachy, noon and 7 p.m. Holy Trinity.

 

SOUTHEAST WASHINGTON COUNTY

St. Katharine Drexel  (St. Agnes Church, Richeyville, and Ave Maria Church,

Bentleyville)

HT: Mass of the Lord's Supper, 6:30 p.m. Ave Maria, with adoration until 10 p.m.; GF: Passion liturgy, 2 p.m. Ave Maria; Stations of the Cross, 4 p.m. St. Agnes, 6:30 p.m. Ave Maria; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Agnes and Ave Maria; Easter Vigil, 7 p.m. Ave Maria; ES: Masses, 9 a.m. Ave Maria, 10 a.m. St. Agnes, 11 a.m. Ave Maria, 12:30 p.m. St. Agnes.

 

WESTERN WASHINGTON COUNTY

Immaculate Conception (Immaculate Conception Church, Washington, and Sacred Heart Church, Claysville); St. Hilary, Washington

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Hilary; adoration until midnight at St. Hilary and Immaculate Conception; GF: Stations of the Cross, noon Immaculate Conception, and noon walking Stations from St. Hilary to Immaculate Conception; Seven Last Words of Christ, 12:45 p.m. Immaculate Conception; Passion liturgy, 1:30 p.m. Immaculate Conception; Stations of the Cross with veneration, 6 p.m. St. Hilary; HS: blessing of Easter food baskets, 11 a.m. Immaculate Conception, noon St. Hilary; Easter Vigil, 7 p.m. Immaculate Conception; ES: Masses, 8 a.m. Immaculate Conception, 9 a.m. Sacred Heart, 10:30 a.m. St. Hilary and Immaculate Conception, 12:15 p.m. Immaculate Conception.

 

VICARIATE 4

 

ADAMS/CRANBERRY/GLADE MILLS

Holy Sepulcher, Glade Mills; St. Kilian, Adams/Cranberry Township

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. Holy Sepulcher and St. Kilian; adoration until 11 p.m. at both churches; GF: Passion liturgy, 1:30 p.m. Holy Sepulcher, 3 p.m. St. Kilian; Tenebrae service, 7 p.m. Holy Sepulcher; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Kilian, 12:30 p.m. Holy Sepulcher; Easter Vigil, 8 p.m. St. Kilian, 8:30 p.m. Holy Sepulcher; ES: Masses, 8 a.m. Holy Sepulcher and St. Kilian, 10 a.m. St. Kilian, North Catholic High School auditorium and Holy Sepulcher, noon, Holy Sepulcher, St. Kilian and North Catholic auditorium. 

 

BAIRDFORD/RUSSELLTON

Transfiguration, Russellton; St. Victor, Bairdford

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. Transfiguration; adoration until 10 p.m. Transfiguration; GF: all services at Transfiguration, beginning at noon and continuing uninterrupted: noon, Stations of the Cross, Seven Last Words service, Passion liturgy and Chaplet of Divine Mercy; HS: blessing of Easter food baskets, 1 p.m. St. Victor; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Victor; ES: Masses, 8 a.m. St. Victor, 9 a.m. Transfiguration, 11 a.m. St. Victor, noon Transfiguration. 

 

BUTLER/CENTER/LYNDORA/MERIDIAN

St. Andrew, Center Township (Butler); St. Fidelis of Sigmaringen, Meridian; St. Michael the Archangel, Butler; St. Paul, Butler; St. Peter, Butler

HT: Mass of the Lord's Supper, 5 p.m. St. Fidelis, 7 p.m. St. Paul; adoration, 4-10 p.m. St. Andrew, St. Michael and St. Peter, until 10 p.m. St. Fidelis and St. Paul; GF: Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Peter, St. Michael and St. Paul (televised), 2 p.m. St. Fidelis and St. Andrew; Living Stations of the Cross, 7 p.m. St. Paul; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Fidelis, 12:30 p.m. St. Paul; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Paul; ES: Masses, 8 a.m. St. Paul, 8:30 a.m. St. Fidelis, 9 a.m. St. Michael, 10 a.m. St. Paul (televised), 11 a.m. St. Peter and St. Andrew, 11:30 a.m. St. Fidelis, noon St. Michael.

 

CRANBERRY/ELLWOOD CITY/ZELIENOPLE

St. Ferdinand, Cranberry Township; St. Gregory, Zelienople; Holy Redeemer, Ellwood City

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. at all parishes; adoration, until 11 p.m. St. Gregory, evening watch in chapel after 7 p.m. Mass at St. Ferdinand; GF: Stations of the Cross, noon Holy Redeemer and St. Ferdinand, 7 p.m. St. Gregory; Passion liturgy, 1 p.m. Holy Redeemer, 1:30 p.m. St. Ferdinand and St. Gregory; Divine Mercy novena, 2:30 p.m. Holy Redeemer; Tenebrae service, 7 p.m. Holy Redeemer; Living Stations of the Cross, 8 p.m. St. Ferdinand; HS: blessing of Easter food baskets, noon at all parishes; Easter Vigil, 7:30 p.m. St. Ferdinand, 8:30 p.m. St. Gregory and Holy Redeemer; ES: Masses, 8 a.m. St. Gregory and St. Ferdinand Church and hall, 9 a.m. Holy Redeemer, 10 a.m. St. Ferdinand Church and hall, 11 a.m. Holy Redeemer, 11:30 a.m. St. Gregory, noon St. Ferdinand Church and hall.

 

HAMPTON/RICHLAND

St. Catherine of Sweden, Hampton Township; St. Richard, Richland Township

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Richard, 7:30 p.m. St. Catherine; adoration, until 11:30 p.m. St. Richard, until midnight St. Catherine; GF: Passion liturgy, 1 p.m. St. Catherine, 1:30 p.m. St. Richard; Tenebrae service, 7 p.m. St. Richard; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Richard; Easter Vigil, 8 p.m. St. Catherine; ES: Masses, 7:30 a.m. at both churches, 9:15 a.m. St. Catherine, 9:20 a.m. Farmer Hall of St. Catherine, 10 a.m. St. Richard, 10:10 a.m. St. Richard social hall, noon both parishes.

 

LOWER ALLEGHENY VALLEY

St. Joseph, O'Hara Township; St. Juan Diego (Madonna of Jerusalem and St. Mary churches), Sharpsburg; St. Pio of Pietrelcina (St. Edward Church, Blawnox, and St. Francis of Assisi Church, Harmar); St. Scholastica, Aspinwall

HT: Mass of the Lord's Supper, 6 p.m. Madonna, 7:30 p.m. St. Edward and St. Joseph; GF: Passion liturgy, 1:30 p.m. Madonna, 3 p.m. St. Scholastica, 7:30 p.m. St. Joseph; HS: blessing of Easter food baskets, noon Madonna and St. Scholastica; Easter Vigil, 7:30 p.m. St. Joseph and St. Scholastica; ES: Masses, 8 a.m. St. Francis, 9 a.m. St. Joseph and Madonna, 9:30 a.m. St. Scholastica, 10 a.m. St. Edward, 11 a.m. St. Joseph, 11:30 a.m. St. Mary, noon St. Scholastica.

 

MONROEVILLE/PENN HILLS

St. Bartholomew, Penn Hills; St. Bernadette, Monroeville; St. Gerard Majella, Penn Hills; North American Martyrs (St. Michael Church, Pitcairn, and North American Martyrs Church, Monroeville); St. Susanna, Penn Hills

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. North American Martyrs and St. Gerard; adoration, 7-11 p.m. St. Bernadette, 8-11 p.m. St. Gerard and North American Martyrs; GF: Stations of the Cross, noon St. Bartholomew; Passion liturgy, 1:30 p.m. St. Bartholomew and St. Susanna; contemporary reflective service, 7 p.m. St. Bernadette; Tenebrae service, 7 p.m. North American Martyrs; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Bartholomew, St. Bernadette, St. Gerard, North American Martyrs and St. Susanna; Easter Vigil, 7 p.m. St. Michael, 8:30 p.m. St. Bernadette; ES: Masses, 8 a.m. St. Bernadette, 9 a.m. North American Martyrs and St. Susanna, 10 a.m. St. Gerard, 10:30 a.m. St. Bartholomew and St. Bernadette.

 

NEW CASTLE AREA

St. Camillus, Neshannock Township; Christ the King (St. Anthony Church), Bessemer; St. James the Apostle, Pulaski; St. Joseph the Worker, New Castle; Mary, Mother of Hope, New Castle; St. Vincent de Paul, New Castle; St. Vitus, New Castle

HT: Mass of the Lord's Supper, 4 p.m. St. Joseph, 7 p.m. St. Camillus and St. James; adoration, 8-11 p.m. St. Camillus, 8-10:30 p.m. St. James, 7-11 p.m. St. Joseph, 7-10:30 p.m. Mary, Mother of Hope, 7-11 p.m. St. Vincent, 7-11 p.m. St. Vitus; GF: Passion liturgy, 12:30 p.m. St. Joseph, Mary, Mother of Hope and St. Vitus; Tenebrae service, 7 p.m. St. Camillus, 7:30 p.m. St. Vitus (with adoration of the cross); HS:blessing of Easter food baskets, 10 a.m. St. Camillus, noon St. Anthony; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Camillus and St. Vitus; ES: Masses, 7 a.m. St. Vitus, 8 a.m. Mary, Mother of Hope, 8:45 a.m. St. James, 9 a.m. St. Vitus, 9:30 a.m. St. Joseph, 10 a.m. St. Vincent, 10:45 a.m. St. Anthony, 11 a.m. St. Camillus, 11:30 a.m. Mary, Mother of Hope.

 

NORTHERN BUTLER COUNTY

St. Alphonsus (St. Louis Church), West Sunbury; St. Christopher, Prospect; St. Peter (St. Anthony Church, Forestville, and St. Peter Church), Slippery Rock

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Louis, with adoration until 11 p.m.; GF: Passion liturgy, noon St. Christopher; Living Stations of the Cross, 7:30 p.m. St. Anthony; HS: Easter Vigil, 7:30 p.m. St. Peter; ES: Masses, 8 a.m. St. Anthony, 9 a.m. St. Louis, 11 a.m. St. Christopher, 11:30 a.m. St. Peter.

 

OAKMONT/PLUM/VERONA

St. Irenaeus, Oakmont; St. Januarius, Plum; St. John the Baptist, Plum; St. Joseph, Verona; Our Lady of Joy, Holiday Park (Plum)

HT: Morning prayer, 9 a.m. St. Januarius; Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Irenaeus, St. John and Our Lady of Joy; adoration, all churches open until at least 10 p.m.; GF: morning prayer, 9 a.m. St. Januarius; Passion liturgy, 1 p.m. St. Januarius, St. Joseph and Our Lady of Joy; Living Stations of the Cross by youth, 7 p.m. Our Lady of Joy; HS: morning prayer and blessing of Easter food baskets, 9 a.m. St. Januarius and St. Joseph; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. John; ES: Masses, 7:45 a.m. St. Januarius, 8 a.m. Our Lady of Joy, 8:30 a.m. St. Joseph, 9 a.m. St. Irenaeus and St. John, 10 a.m. St. Januarius and Our Lady of Joy, 10:30 a.m. St. Joseph, 11 a.m. St. Irenaeus and St. John, noon Our Lady of Joy, 6 p.m. St. John.

 

UPPER ALLEGHENY VALLEY

St. Alphonsus, Springdale; Holy Family, Creighton; Holy Martyrs, Tarentum; St. Joseph, Natrona; Our Lady of the Most Blessed Sacrament (Our Lady of Most Blessed Church and Our Lady of Perpetual Help churches), Natrona Heights; Our Lady of Victory, Harwick

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. Most Blessed Sacrament, Holy Martyrs and St. Alphonsus; adoration, until 11 p.m. Most Blessed Sacrament, Holy Martyrs and St. Alphonsus; GF: Passion liturgy, 2 p.m. Holy Family, St. Joseph and Our Lady of Victory; Tenebrae service, 7:30 p.m. Our Lady of Perpetual Help and Our Lady of Victory; HS: blessing of Easter food baskets, noon St. Alphonsus, St. Joseph, Most Blessed Sacrament, Our Lady of Perpetual Help and Holy Family; Easter Vigil, 8:30 p.m. Most Blessed Sacrament; ES: Masses, 8 a.m. Our Lady of Perpetual Help and St. Alphonsus, 9 a.m. Holy Family, 9:30 a.m. St. Joseph, 11 a.m. Holy Martyrs and Most Blessed Sacrament, noon St. Alphonsus.

 

WEXFORD

St. Alexis, Wexford; St. Alphonsus, Wexford

HT: Mass of the Lord's Supper, 7 p.m. St. Alexis, with adoration until midnight; GF: Stations of the Cross, noon (followed by reflections on glorious mysteries, 1 p.m.) St. Alphonsus, 7 p.m. St. Alphonsus; Passion liturgy, 2 p.m. St. Alphonsus; HS: blessing of Easter food baskets, 11 a.m. St. Alexis; Easter Vigil, 8:30 p.m. St. Alphonsus; ES: Masses, 8 a.m. St. Alexis, 9:30 a.m. St. Alphonsus, 10 a.m. St. Alexis, 11:30 a.m. St. Alphonsus, noon St. Alexis.

 

MISC. LOCATIONS

Sisters of Divine Providence, McCandless Township

HT: Mass of the Lord's Supper,

7 p.m.; adoration, 8-9:30 p.m.; GF, Passion liturgy, 1:30 p.m.; HS: Easter Vigil, 7:30 p.m.; ES: Mass, 9 a.m.

 

UPMC Magee Women's Hospital, Oakland

GF: Passion liturgy, noon, auditorium; ES: Mass, noon, chapel (Room 2145).

 

 


Bishop Zubik's Columns

E-Edition
Current Magazine

Click here to see, download more issues

Current Magazine
Current Magazine

Click here to see, download more issues

Most Popular